Belediye Sitesi
  • Hoşgeldiniz kavakli.bel.tr
  • Kavaklı Belediyesi kavakli.bel.tr
BELEDİYEMİZ

Beldemiz Hakkında

Kavaklı'nın Tarihinden Biraz Bahseder misiniz?
Milattan önce 1300'lü yıllara dayanıyor Kavaklı'nın tarihi. Romalılar, Traklar ve Bizanslılar yaşamış bu topraklarda. Kavaklı tarihi evraklarda Bulgar köyü olarak geçiyor. Osmanlı zamanında da Bulgarlar yaşıyormuş burada. Adının gelişi konusunda bir sürü rivayet var ama hala kesin bir bilgi yok. Biz de araştırıyoruz. Bulgar köyüyken de Kavaklı olarak geçiyor. Kimisi iki kavaktan bahsediyor kimisi bölgenin su yatağının üzerinde olmasından bahsediyor. Ama 1917'de büyük dedelerimiz göç etmesiyle ve mübadele zamanı Romanya, Makedonya, Bulgaristan'dan gelen Türklerle, Kavaklı Türk köyü oluyor. 1968' de belediye oluyor ve şu an 9 bin 735 nüfusumuz var.

Kavaklı'yı Biraz Tanıtabilir misiniz?
Kavaklı'nın geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Ayçiceği, mısır, pancar, buğday ekiyoruz. Bunun dışında irili ufaklı sanayi tesislerimiz de var. Yem, yağ, tel, çivi, beton, kiremit gibi fabrikalarımız mevcut. Bir üniversitemiz var 3 bin 500 öğrencili dört fakülte ile bir yerleşke mevcut. Genç nüfusumuz ya öğrenci ya tarım ya fabrika işçisi, yaşlılarımız genelde emekli ve tarlasında çalışıyor. Bunların dışında Kavaklı sulu tarıma elverişli araziye sahip. Kavaklı'da üç metre kazarsanız su çıkıyor. Topraklarımız verimli ve altında su yatakları var. Kavaklı'nın tarım, hayvancılık ve sanayi konusunda istihdamı sıkıntısı yok. Çevre il ve ilçelerden de çalışmak için gelenler oluyor. Kavaklı 96 bin dönüm tarım arazisine sahip ve Trakya'nın en büyük tarıma arazisine sahip bölgelerinden biri. Kırklareli merkeze bağlı en büyük beldeyiz, merkeze 8 km mesafemiz var ve iki sınır kapısına da 60 km uzaklıktayız.

Kavaklı'yı Ayrıcalıklı Kılan Nedir?
Kavaklı'yı ayrıcalıklı kılan Avrupa'ya en yakın ilçelerden biriyiz, konum olarak iki sınır kapısına da 60 km'de ulaşıyoruz. Topraklarımız sulu tarım arazisi. 96 bin dönüm tarım arazisine sahip olması Kavaklı'nın en büyük ayrıcalığı. Ekimin genelde mısır oluşuyla Trakya'nın mısır deposuyuz. Çevre çiftliklere, İstanbul'a silaj temini yapıyoruz. Mısır ve silaj deposuyuz. Sulu tarımın verdiği avantajla her şeye müsait toprağımız, şanslı beldeyiz. Kırklareli'nin iki barajı da sulamaya destek veriyor, Kavaklı'da susuz yerimiz yok. Kavaklı'yı diğer il ve ilçelerden ayıran bir diğer özelliği de beldemizde doğalgazımızın olması.İnsanlarımızın hem tarım arazisi hem evleri var. Temel ihtiyaçları karşılandığı için başka bir yere taşınma başka bir ilden ilçeden ev alma gerek duymuyor.


Kavaklı'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Hem avantaj hem sorunumuz aslında. Sulu tarıma elverişli topraklarımızın olması bizi şanslı bir belde yaparken bir yandan da bir sorun oluşturuyor. Araziler için bize çok yatırımcı geliyor ama arazilerimiz sulu tarıma uygun ve üzerinde sanayi yapılamıyor. İmara izin veremiyoruz. Öyle sanayi yatırımları, öyle projelerle yatırımcılar geliyor ki ama sulu tarım arazimiz imara kapalı. Fabrika kurmak isteyeni var, toplu konut geliyor ve tarım topraklarının gitmesini istemiyorum, ben de tarımla bu yaşıma geldim ama sulu toprak olmamız nedeniyle Kavaklı'yı büyütemiyoruz.


Hızlı Menü